تاریخچه و نقشه محله مدیریت

تاریخچه محله مدیریت

تاریخچه:

محله مدیریت از شمال به خیابان سرو شرقی،از جنوب به خیابان ایران زمین،از غرب به خیابان سعادت آباد و از شرق به خیابان باغچاله و رودخانه درکه محدود می شود.شکل گیری محله مدیریت به سال های قبل از انقلاب برمی گردد.همان سال هایی که فرانسوی ها مسئولیت ساخت پل مدیریت را بر عهده داشتند. با ساخت پل مدیریت و دانشگاه مدیریت (امام جعفر صادق (ع) فعلی ) اندک اندک واحدهای ساختمانی در نزدیکی این پروژه شروع به شکل گیری می نمایند.خیابانی که امروزه هنوز به اسم سر آسیاب معروف است شاید هسته اولیه محله مدیریت باشد. نزدیکی به رودخانه درکه باعث شکل گیری و ساخت آسیابی آبی در محل کنونی خیابان سرآسیاب شد که هنوز به همین نام خوانده می شود. .

از جمله عواملی که در رشد و توسعه محله مدیریت موثر بوده است،باید به عوامل زیر اشاره کرد:

-         خوش آب وهوا بودن منطقه ، شیب مناسب ،چشم اندازهای مناسب به کوه وشهر

-         همجواری با محورها و عناصر ساختاری شهر (بزرگراه چمران)

-          توسعه اقتصادی و رشد مهاجرت به شهر

-          برنامه ریزی توسعه شهری ، محوریت توسعه بسمت شمال غرب و غرب

-          ایجاد کاربری های بزرگ خدماتی و فرهنگی (دانشگاه امام جعفر صادق)

-          گسترش سرمایه گذاری و اقبال مردم برای سکونت در منطقه(سراوند،ص11)

    با وقوع انقلاب اسلامی، گسترش و توسعه محله مدیریت آغاز شده و با واگذاری زمین به تعاونی مسکن نیروی انتظامی به صورت قطعات 200 متری خیابان پاس ( علامه کنونی ) شکل می گیرد. در حدود همان سال ها شهید باهنر و مرحوم برقعی با واگذاری زمین به کارکنان دفتر نشر فرهنگ اسلامی موجبات شکل گیری خیابان فرهنگ کنونی می شوند. کوچه و خیابان های فرعی دیگر محله در طی سال های بعد اندک اندک ساخته می شوند. قسمت های عمده ای از محله مدیریت باغ بوده که به وسیله قنات های موجود در محله آبیاری می شدند که هنوز برخی از آنها در محله وجود داشته و جاری می باشند. .

ساکنان اولیه محله مدیریت ونکی بودند ولی الان قوم خاص و یا پیروان دین و مذهب خاصی در محله ساکن نیستند، بلکه اقوام و اقشار مختلف در محله زندگی می کنند. دانشگاه امام صادق (ع) ، پل مدیریت ، دانشگاه علامه طباطبایی و فرهنگ سرای ابن سینا از جمله ساختمان های مهم اداری  در محدوده مدیریت محسوب می شوند.

محله مدیریت ; ٤:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٠/۱٩