مدیریت محله چیست؟

در تهران در سالهای اخیر با اهتمام مدیریت شهری و همکاری و تعامل سایر نهادها و سازمانهای ذیربط،  در قالب تشکیل و حمایت از فعالیت های ((شورایاری های محلات)) اقدامات بسیاری خوبی در زمینه استفاده از ظرفیت مشارکت و همکاری شهروندان وتوجه به اولویت ها و نیازهای محلی صورت گرفته است. و فعالیت های دیگری نیز در این جهت به منظور اجرایی کردن رویکردی ((محله محوری)) در حال انجام است.


در ادامه این مسیر مقرر گردیده است با اجرای ((طرح مدیریت محله)) در محله های شهر با هدف سپردن امور مرتبط فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در مقیاس محله به خود ساکنین محله و بهره گیری موثر از ظرفیت مشارکت، همکاری و توانمندی ساکنین، فرصت دیگری برای حضور، همکاری و تعامل تمامی علاقمندان به مسائل شهری در مقیاس محلات و شکوفایی استعدادهای محله ای فراهم گردد.

به منظور اجرای منظم ،هماهنگ و قاعده مند این طرح در محلات شهر تهران، تدوین و تصویب آیین نامه ها، دستورالعمل ها و شیوه نامه های مربوطه و ارسال به موقع آن به مناطق و محلات از طرف ستاد راهبری مرکزی یکی از اقداماتی بود که در دستور کار قرار گرفت . پس از اجرای آزمایشی طرح به منظور فراهم کردن زمینه لازم جهت استفاده و بهره برداری مجریان،مسئولین، متخصصین امر و علاقمندان به موضوع ،ستاد راهبری مصمم شد تا مجموعه آئین نامه ها و دستورالعمل های مرتبط را در قالب کتابچه ای منتشر سازد و در اختیار شهروندان قرار دهد. امید است با همکاری و همت ساکنین و تعامل نهادها و دستگاه های مختلف، محلاتی آبادتر، توسعه یافته تر و شاداب تر از گذشته داشته باشیم.

 هادی ذاکری

 رئیس دبیرخانه ستاد راهبری مرکزی

محله مدیریت ; ۳:٢٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٢۱